Ядерна зброя та її згубний вплив

Ядерне бомбардування японських міст Хіросіми і Нагасакі, яке відбулося понад 60 років тому, досі залишається болючою темою для населення Японії і всього світу загалом. Та чи справила трагедія, забравши десятки тисяч життів мирних громадян, належне враження на всі наступні покоління?

Забруднення людської свідомості ідеєю війни триває століттями. Колись Чингісхан казав: “Найбільша радість для чоловіка – перемогти своїх ворогів, переслідувати їх і позбавити всього, що вони мають”. Цей вандалізм і жорстокість великих тиранів проявлявся у їхніх загарбницьких походах: спалені врожаї, засипані колодязі, викрадена худоба, щоб звести голодом зі світу тих, хто вижив після різні. Наслідок знищення зрошувальної системи, яка будувалася століттями, в Месопотамії залишився до наших днів – родюча земля в басейні Тігру перетворилася на пустелю, а землеробство так і не було відновлено.

В результаті досліджень ймовірних наслідків застосування частини ядерних запасів на Землі виник термін “ядерна зима“. Характеризується він як глобальний стан клімату внаслідок масштабної атомної війни. Припускається, що велика кількість диму і сажі, як наслідок великого ядерного вибуху, збільшить кількість відбитих сонячних променів і температура значно знизиться. Ця теорія була розкритикована, однак не відкинута повністю.  Проте навіть і сам ядерний вибух не надто тішить.

Здавалося б, з еволюцією і набуттям гіркого досвіду, людству нарешті пора було б обачніше ставитися до зброї масового знищення і свої інтелектуальні сили і матеріальні ресурси витрачати на збереження миру на Землі, а не на винайдення і вдосконалення знарядь для вбивства.

Але маємо те, що маємо. Принаймні Україна від статусу ядерної держави відмовилася. Та, незважаючи на це, кількість запасів атомної зброї у світі не надто обнадіюють. Хоча й з часів її першого й останнього використання було підписано чимало договорів про нерозповсюдження й заборону випробувань, все одно залишається питання: навіщо ядерна зброя країнам, які не збираються її використовувати?

Отож, як висловився на рахунок цього “прориву” у науково-технічному прогресі американський фізик фізик Роберт Оппенгеймер: “Ми зробили роботу за диявола”. І, на жаль, ці слова виявилися напрочуд влучними, бо як би там не було, але винайдення атомної зброї не принесло світу багато користі, хіба що шкоду і постійний острах перед тим, що може трапитись в майбутньому. Тож нам тепер залишається сподіватись, що людство схаменеться вчасно, і ядерна зима залишиться для нашої планети тільки невиправданим припущенням.

Add a Comment

Your email address will not be published.